Profilaktyka parodontozy  i próchnicy

Profilaktyka parodontozy i próchnicy

Czy znasz hasło : profilaktyka jest najważniejsza?  Nie inaczej jest w stomatologii – odpowiednia higiena oraz zabiegi profilaktyczne przyczyniają się do zachowania własnych  i zdrowych zębów na lata.


Zęby stałe  zaczynają wyrzynać się  już od 6 roku życia zatem trzeba włożyć sporo wysiłku aby zachować zęby stałe przez kilkadziesiąt lat do późnej starości – na sukces składa się codzienna staranna higiena oraz zabiegi takie jak scaling, piaskowanie, fluoryzacja, polerowanie zębów – wszystkie te zabiegi wchodzą w skład profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych.

Zacznijmy od początku – jak tworzy się i czym jest kamień nazębny.

Po każdym posiłku na powierzchni zębów zostaje cienka błonka zwana płytką nazębną .  Płytka to resztki jedzenia wraz z bakteriami, które tworzą warstwę na powierzchni zębów  i jest ona na tym etapie bardzo łatwa do usunięcia – wystarczy jedynie starannie wyszczotkować zęby 2-3 razy dziennie.  Jeśli jednak higiena nie jest optymalna płytka nazębna twardnieje (inaczej mineralizuje) i zaczyna tworzyć się kamień nazębny.  Kamień nazębny zaczyna tworzyć się z płytki nazębnej już po 12 godzinach!

Kamień to nic innego  jak twardy, mocno przylegający do zębów kożuch  z bakterii i ich toksyn. Z czasem kamień narasta, pojawia się nowe rodzaje bakterii (tlenowe i beztlenowe), które powodują stany zapalne objawiające się krwawieniem i zniszczeniem dziąsła i kości.

Warto wspomnieć, że kamień nazębny jest główną przyczyną rozwoju parodontozy – choroby przyzębia gdzie na skutek niewyleczonego stanu zapalanego dochodzi do utraty kości i nawet zdrowe zęby bez próchnicy zaczynają się ruszać i bez odpowiedniego leczenia pacjenci mogą stracić bezpowrotnie  wszystkie zęby.

Kamień nazębny powoduje:

– krwawienie z dziąseł

– stan zapalny dziąseł

– stan zapalny kości

– uczucie nieświeżego oddechu (halitoza)

– obniżanie się dziąseł

– nieestetyczny wygląd zębów


Jak wygląda kamień nazębny i gdzie się osadza?

Kamień może przybierać różne barwy w zależności od diety i składu śliny – od barwy żółtej po brązową i czarną. Najczęściej kamień odsadza się w rejonie szyjki zęba czyli tuż przy dziąśle. Kamień gdy osadza się nad dziąsłem jest widoczny ale niestety bardzo często kamień posadza się także pod dziąsłem przez co nie jest widoczny i powoduje głęboką destrukcję kości.

Kamień nazębny  przyczyną chorób?

Od wielu lat pojawiają się wynika badań sugerujące iż bakterie (np.  Porphyromonas gingivalis), które są głównym składnikiem kamienia nazębnego mogą mieć wpływ na rozwój choroby Alzheimera ,  reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób serca, miażdżycy tętnic  i innych poważnych chorób.

Czym jest parodontoza i jak się rozwija?

Parodontoza to choroba dotycząca tkanek otaczających zęby – dziąsła, kości czyli tzw. przyzębia. Często zdarza się, iż dotyka ona zdrowych zębów bez próchnicy i wypełnień.  Rozwój tej choroby jest powolny i stopniowy – zaczyna się od płytki nazębnej, która nieusunięta przechodzi w kamień nazębny (dzieje się już tak po 12 godzinach) a ten doprowadza stanu zapalnego kości i dziąsła na skutek czego zęby ruszają się nawet podczas dotyku palcem.

Zapalenie przyzębia zwane potocznie parodontozą powoduje bezpowrotną utratę kości  na skutek przewlekłego stanu zapalnego. Paradontoza jest chorobą, która rozwija się stopniowo i w początkowym stadium jest możliwe jej zatrzymanie – do tego jednak potrzebne są regularne wizyty kontrolne i ewentualne profesjonalne zabiegi higienizacyjne takie jak scaling (czyli usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków, piaskowanie (oczyszczanie zębów za pomocą mikro piasku stomatologicznego, polerownie zębów.

Zapalenie przyzębia zwane potocznie parodontozą powoduje bezpowrotną utratę kości  na skutek przewlekłego stanu zapalnego.